Coverlock: Tajemství profesionálních švů konečně odhaleno!

Coverlock

Coverlock - co to je?

Coverlock je specializovaný druh šicího stroje, který se používá k šití a zároveň obnitkování okrajů látek. Na rozdíl od klasického šicího stroje, který používá jednu jehlu a cívku, coverlock pracuje se dvěma až pěti jehlami a jedním nebo dvěma smyčkovači. Díky tomu dokáže vytvářet profesionálně vypadající švy s obnitkovanými okraji, které se nebudou třepit. Coverlocky se často používají k šití pružných materiálů, jako jsou úplety nebo strečové látky, ale poradí si i s pevnějšími materiály.

Typy coverlocků

Coverlocky, specializované šicí stroje určené pro šití pružných látek, se dělí do několika typů podle počtu jehel a smyček. Nejjednodušší modely, označované jako 2-jehlové coverlocky, pracují se dvěma jehlami a jedním nebo dvěma stehovými háčky. Tyto stroje vytvářejí základní řetízkový steh vhodný pro zakončování okrajů a lemování tenčích materiálů. Pro náročnější projekty, jako je šití sportovního oblečení nebo prádla, jsou vhodné 3-jehlové coverlocky. Tyto stroje disponují třemi jehlami a jedním nebo dvěma stehovými háčky, díky čemuž dokáží vytvářet odolnější a pružnější stehy. Nejpokročilejší variantou jsou pak kombinované stroje, které v sobě spojují funkce coverlocku a overlocku. Tyto stroje umožňují širokou škálu stehů a hodí se pro šití různých typů látek, od jemného hedvábí až po silnější džínovinu. Při výběru coverlocku je důležité zvážit vaše šicí potřeby a typ projektů, na které ho budete používat.

Výhody šití na coverlocku

Coverlock je specializovaný druh šicího stroje, který se používá především k šití úpletů a pružných materiálů. Na rozdíl od klasického šicího stroje, který vytváří jeden steh, coverlock šije několika jehlami a smyčkovači najednou. Díky tomu dokáže během jednoho kroku sešít látku, obnit její okraj a zároveň ho i začišťovat. To oceníte zejména při šití triček, legín, mikin a dalších oděvů z úpletu. Švy šité na coverlocku jsou pružné a odolné, takže se nemusíte bát, že by se při nošení páraly. Navíc vypadají profesionálně a úhledně i z rubové strany.

Funkce Coverlock Overlock
Typ stehu Krycí stehy (řetízkové) Overlockové stehy (obnitkovací)
Počet jehel 1-3 1-5
Počet nití 2-5 2-8
Vhodné pro Lemování, zakončování okrajů, elastické materiály Sešívání a obrubování okrajů, tenké a pružné materiály

Nevýhody coverlocku

Přemýšlíte o koupi coverlocku, ale nejste si jistí, jestli je to pro vás to pravé? Stejně jako u každého šicího stroje existují i u coverlocku určité nevýhody, které je třeba zvážit. Coverlocky jsou specializované stroje určené primárně k šití pružných látek a zakončování okrajů. To znamená, že na rozdíl od klasického šicího stroje s ním nestřihnete běžné rovné švy ani s ním nebudete přišívat knoflíky. Pro tyto základní швейные operace budete potřebovat i nadále svůj běžný šicí stroj. Další nevýhodou může být složitější obsluha. Coverlocky pracují s více nitěmi najednou a jejich navlékání a nastavování napětí nití může být pro začátečníky náročné. Vyžaduje to cvik a trpělivost.

Pro koho je coverlock vhodný

Coverlock je specializovaný šicí stroj, který se od klasického šicího stroje liší tím, že šije overlockovým stehem. Tento steh je velmi elastický a odolný, proto je ideální pro šití pružných materiálů, jako je úplet nebo streč. Coverlock se ale nehodí pro šití pevných látek, jako je džínovina nebo koženka. Pro šití těchto materiálů je vhodnější klasický šicí stroj.

Coverlock je ideální pro ty, kteří se věnují šití oblečení, ať už pro sebe nebo pro své blízké. Díky overlockovému stehu budou vaše oděvy vypadat profesionálně a vydrží vám dlouho jako nové. Coverlock ocení i ti, kteří rádi šijí z úpletů. Overlockový steh je pro šití úpletů ideální, protože je elastický a nechává látku volně pružit. Pokud tedy hledáte šicí stroj, který vám usnadní šití pružných materiálů a dodá vašim oděvům profesionální vzhled, pak je coverlock tou správnou volbou.

Overlock, ten zázrak mezi šicími stroji! Dokonalé švy, čisté okraje a rychlost, o které se mi dříve ani nesnilo.

Anežka Malá

Jak vybrat coverlock

Coverlock je specializovaný šicí stroj, který se používá k šití pružných látek a k profesionálnímu zakončování okrajů. Na rozdíl od klasického šicího stroje, coverlock používá několik jehel a nití k vytvoření stehu, který je pružný a odolný proti třepení. Coverlocky se liší počtem jehel, nití a typů stehů, které zvládnou.

Při výběru coverlocku je důležité zvážit, jak často a na jaké typy projektů ho budete používat. Pro začátečníky a občasné šití postačí základní model se 2 jehlami a 3 nitěmi. Pro náročnější projekty a zkušenější švadleny je vhodnější coverlock s více jehlami a nitěmi, který zvládne i složitější stehy a dekorace.

Důležitým faktorem je také snadné ovládání a údržba stroje. Zkontrolujte si, zda má coverlock intuitivní nastavení napětí nití, snadné navlékání a přehledný ovládací panel.

Základní stehy na coverlocku

Coverlock je speciální druh šicího stroje, který se používá k šití pružných látek a k profesionálnímu zakončení okrajů. Na rozdíl od klasického šicího stroje, coverlock šije řetízkovým stehem a zároveň ořezává okraj látky. Díky tomu je šev pevný, pružný a vypadá jako z obchodu.

Základním stehem na coverlocku je dvoujehlový krycí steh. Ten se skládá ze dvou jehlových nití na lícové straně a jedné smyčkovací nitě na rubové straně. Slouží k sešívání a zároveň začisťování okrajů pružných látek, jako je úplet nebo tričkoviny. Dalším často používaným stehem je tříjehlový krycí steh. Ten se skládá ze tří jehlových nití na lícové straně a dvou smyčkovacích nití na rubové straně. Je pevnější než dvoujehlový krycí steh a používá se k šití silnějších pružných látek nebo k šití oděvů, které budou vystaveny větší zátěži. Kromě krycích stehů umí většina coverlocků šít i řetízkový steh. Ten se skládá z jedné jehlové nitě a jedné smyčkovací nitě. Řetízkový steh se používá k ozdobnému prošívání nebo k šití volných okrajů, které se nebudou párat.

Tipy pro šití na coverlocku

Coverlock je skvělý pomocník pro švadlenky všech úrovní. Abyste z něj ale dostali to nejlepší, je potřeba znát pár tipů a triků. Používejte správné jehly. Coverlocky jsou náchylnější na typ jehly, proto se vždy řiďte doporučením výrobce stroje. Správné napětí nití je klíčové. Příliš volné stehy se budou párat, příliš utažené budou látku stahovat. Nebojte se experimentovat s testovacími stehy na kousku látky, dokud nenajdete to správné nastavení. Pravidelná údržba prodlouží životnost stroje. Po každém šití odstraňte prach a zbytky nití. Pravidelně také promazávejte stroj dle instrukcí v manuálu. Coverlock se vám odmění bezproblémovým chodem a krásnými stehy.

Publikováno: 08. 12. 2024

Kategorie: domácnost